AMT49702KLPATR
| Part Number | AMT49702KLPATR |
| Manufacturer | Allegro MicroSystems, LLC |
| Category | Power Management ICs |
| Description | AUTOMOTIVE FULL BRIDGE MOTOR DRI |
AMT49702KLPATR Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | AMT49702KLPATR PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Allegro MicroSystems, LLC |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Applications | DC Motors, General Purpose |
| Interface | PWM |
| Load Type | Inductive |
| Technology | DMOS |
| Rds On (Typ) | 335mOhm LS, 375mOhm HS |
| Current - Output / Channel | 1A |
| Current - Peak Output | 1.8A |
| Voltage - Supply | 3.5V ~ 15V |
| Voltage - Load | 3.5V ~ 15V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Features | Charge Pump |
| Fault Protection | Over Current |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
Quick Inquiry
| In Stock | 385 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
