AP1013DEN
| Part Number | AP1013DEN |
| Manufacturer | AKM Semiconductor Inc. |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC MOTOR DRIVER 18V 16QFN |
AP1013DEN Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | AP1013DEN PCB Footprint and Symbol |
| Brand | AKM Semiconductor Inc. |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | - |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Applications | General Purpose |
| Interface | Logic |
| Load Type | Inductive |
| Technology | Power MOSFET |
| Rds On (Typ) | - |
| Current - Output / Channel | 1.3A |
| Current - Peak Output | 5A |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 5.5V |
| Voltage - Load | 2V ~ 18V |
| Operating Temperature | -30°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | - |
| Fault Protection | Over Temperature, UVLO |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-UFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 16-QFN (3x3) |
Quick Inquiry
| In Stock | 145 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
