APT75GP120J
| Part Number | APT75GP120J |
| Manufacturer | Microsemi |
| Category | Transistors |
| Description | IGBT 1200V 128A 543W SOT227 |
APT75GP120J Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | APT75GP120J PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Microsemi |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | IGBTs - Modules |
| Series | POWER MOS 7® |
| IGBT Type | PT |
| Configuration | Single |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 128A |
| Power - Max | 543W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 3.9V @ 15V, 75A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1mA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 7.04nF @ 25V |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | No |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |