APTGT50SK170T1G
Part Number
APTGT50SK170T1G
Manufacturer
Microsemi
Category
Transistors
Description
IGBT 1700V 75A 312W SP1
APTGT50SK170T1G Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models APTGT50SK170T1G PCB Footprint and Symbol
Brand Microsemi
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Modules
Series -
IGBT Type Trench Field Stop
Configuration Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700V
Current - Collector (Ic) (Max) 75A
Power - Max 312W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.4V @ 15V, 50A
Current - Collector Cutoff (Max) 250µA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 4.4nF @ 25V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)