ARA220A12
Part Number
ARA220A12
Manufacturer
Panasonic Electric Works
Category
Relays
Description
RELAY RF DPDT 1A 12V
ARA220A12 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ARA220A12 PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electric Works
Product Line Power
Subcategory High Frequency (RF) Relays
Series ARA
Coil Type Latching, Dual Coil
Coil Current 11.7mA
Coil Voltage 12VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current) 1A
Switching Voltage 30VDC - Max
Must Operate Voltage 9 VDC
Must Release Voltage -
Operate Time 4ms
Release Time 4ms
Features -
Mounting Type Surface Mount
Termination Style Gull Wing
Operating Temperature -40°C ~ 85°C