ATA6831C-PIQW
| Part Number | ATA6831C-PIQW |
| Manufacturer | Microchip Technology |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC MOTOR DRIVER SER 18QFN |
ATA6831C-PIQW Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | ATA6831C-PIQW PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Microchip Technology |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | - |
| Output Configuration | Half Bridge (3) |
| Applications | Bulbs, DC Motors, Resistors |
| Interface | PWM, SPI |
| Load Type | Inductive, Capacitive, Resistive |
| Technology | Power MOSFET |
| Rds On (Typ) | 800mOhm LS, 800mOhm HS |
| Current - Output / Channel | 1A |
| Current - Peak Output | - |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Voltage - Load | 5.6V ~ 40V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | - |
| Fault Protection | Open Load Detect, Over Temperature, Short Circuit, UVLO |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 18-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 18-QFN (4x4) |
Quick Inquiry
| In Stock | 146 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
