AWCCA-50N50H30-C21-B
Part Number
AWCCA-50N50H30-C21-B
Manufacturer
Abracon
Category
Inductors, Coils, Chokes
Description
RX TX 1 COIL 1 LAYER 6.3UH
AWCCA-50N50H30-C21-B Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AWCCA-50N50H30-C21-B PCB Footprint and Symbol
Brand Abracon
Product Line Passive Components
Subcategory Wireless Charging Coils
Series AWCCA
Function Receiver, Transmitter
Type 1 Coil, 1 Layer
Inductance 6.3µH
Tolerance ±10%
DC Resistance (DCR) 38 mOhm
Q @ Freq 90 @ 100kHz
Current Rating -
Current - Saturation -
Frequency - Self Resonant -
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Size / Dimension 1.97" Dia x 0.12" H (50.0mm x 3.0mm)