AWSCR-10.00CV-T
Part Number
AWSCR-10.00CV-T
Manufacturer
Abracon
Category
Crystals, Oscillators, Resonators
Description
CER RES 10.0000MHZ 22PF SMD
AWSCR-10.00CV-T Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AWSCR-10.00CV-T PCB Footprint and Symbol
Brand Abracon
Product Line Passive Components
Subcategory Resonators
Series AWSCR-CV
Type Ceramic
Frequency 10MHz
Frequency Stability ±0.4%
Frequency Tolerance ±0.5%
Features Built in Capacitor
Capacitance 22pF
Impedance 30 Ohms
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 3-SMD, Non-Standard
Size / Dimension 0.146" L x 0.122" W (3.70mm x 3.10mm)
Height 0.039" (1.00mm)