B32521C3104K189
Part Number
B32521C3104K189
Manufacturer
TDK-EPCOS
Category
Capacitors
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 250VDC RADIAL
B32521C3104K189 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models B32521C3104K189 PCB Footprint and Symbol
Brand TDK-EPCOS
Product Line Passive Components
Subcategory Film Capacitors
Series B32521
Capacitance 0.1µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)