B32529C0102J289
Part Number
B32529C0102J289
Manufacturer
TDK-EPCOS
Category
Capacitors
Description
CAP FILM 1000PF 5% 63VDC RADIAL
B32529C0102J289 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models B32529C0102J289 PCB Footprint and Symbol
Brand TDK-EPCOS
Product Line Passive Components
Subcategory Film Capacitors
Series B32529
Capacitance 1000pF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 40V
Voltage Rating - DC 63V
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max) 0.256" (6.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)