B32774D8505K000
| Part Number | B32774D8505K000 |
| Manufacturer | TDK-EPCOS |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP FILM 5UF 10% 800VDC RADIAL |
B32774D8505K000 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | B32774D8505K000 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | TDK-EPCOS |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Film Capacitors |
| Series | B32774 |
| Capacitance | 5µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 800V |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 15.3 mOhms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | 1.240" L x 0.551" W (31.50mm x 14.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.965" (24.50mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Applications | DC Link, DC Filtering |
| Ratings | - |
| Features | Long Life |
Quick Inquiry
| In Stock | 5565 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
