B32778J5367K000
| Part Number | B32778J5367K000 |
| Manufacturer | TDK-EPCOS |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP FILM 360UF 10% 575VDC 12DIP |
B32778J5367K000 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | B32778J5367K000 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | TDK-EPCOS |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Film Capacitors |
| Series | B32778 |
| Capacitance | 360µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 575V |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1 mOhms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 12-DIP |
| Size / Dimension | 2.264" L x 5.118" W (57.50mm x 130.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.283" (58.00mm) |
| Termination | PC Pins |
| Lead Spacing | 2.067" (52.50mm) |
| Applications | DC Link, DC Filtering |
| Ratings | - |
| Features | Long Life |
Quick Inquiry
| In Stock | 393 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
