B32794D3505KN9
Part Number
B32794D3505KN9
CAPACITOR
B32794D3505KN9 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models B32794D3505KN9 PCB Footprint and Symbol
Series B32794
Capacitance 5µF
Tolerance ±10%
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 700V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) 6.7 mOhms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.240" L x 0.551" W (31.50mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max) 0.965" (24.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)