B32794D8335J000
Part Number
B32794D8335J000
Manufacturer
TDK-EPCOS
Category
Capacitors
Description
CAPACITOR
B32794D8335J000 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models B32794D8335J000 PCB Footprint and Symbol
Brand TDK-EPCOS
Product Line Passive Components
Subcategory Film Capacitors
Series B32794
Capacitance 3.3µF
Tolerance ±5%
Voltage Rating - AC 350V
Voltage Rating - DC 875V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) 8.2 mOhms
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max) 0.965" (24.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)