B72207S0271K111
Part Number
B72207S0271K111
Manufacturer
TDK-EPCOS
Category
Circuit Protection
Description
VARISTOR 430V 1.2KA DISC 7MM
B72207S0271K111 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models B72207S0271K111 PCB Footprint and Symbol
Brand TDK-EPCOS
Product Line Power
Subcategory TVS - Varistors, MOVs
Series Standard
Maximum AC Volts 275V
Maximum DC Volts 350V
Varistor Voltage (Min) 387V
Varistor Voltage (Typ) 430V
Varistor Voltage (Max) 473V
Current - Surge 1.2kA
Energy 21J
Number of Circuits 1
Capacitance @ Frequency 110pF @ 1kHz
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 7mm