BCR25FR-12LB#BH0
Part Number
BCR25FR-12LB#BH0
Manufacturer
Renesas Electronics America
Category
Thyristors
Description
TRIAC TO-220
BCR25FR-12LB#BH0 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BCR25FR-12LB#BH0 PCB Footprint and Symbol
Brand Renesas Electronics America
Product Line Semiconductors
Subcategory TRIACs
Series -
Triac Type Standard
Voltage - Off State 600V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 25A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 250A @ 50Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50mA
Current - Hold (Ih) (Max) -
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)