BFC233920474
Part Number
BFC233920474
Manufacturer
Vishay BC Components
Category
Capacitors
Description
CAP FILM 0.47UF 20% 630VDC RAD
BFC233920474 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BFC233920474 PCB Footprint and Symbol
Brand Vishay BC Components
Product Line Passive Components
Subcategory Film Capacitors
Series MKP339
Capacitance 0.47µF
Tolerance ±20%
Voltage Rating - AC 310V
Voltage Rating - DC 630V
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 110°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Termination PC Pins
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)