BLS9G2731L-400U
Part Number
BLS9G2731L-400U
Manufacturer
Ampleon
Category
Transistors
Description
RF MOSFET LDMOS 32V SOT502A
BLS9G2731L-400U Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BLS9G2731L-400U PCB Footprint and Symbol
Brand Ampleon
Product Line Semiconductors
Subcategory FETs, MOSFETs - RF
Series -
Transistor Type LDMOS
Frequency 2.7GHz ~ 3.1GHz
Gain 13dB
Voltage - Test 32V
Current Rating (Amps) 4µA
Noise Figure -
Current - Test 400mA
Power - Output 400W
Voltage - Rated 65V