BQ25100BYFPR
Part Number
BQ25100BYFPR
Manufacturer
Texas Instruments
Category
Power Management ICs
Description
IC LINEAR BATT CHRGR SGL 6DSBGA
BQ25100BYFPR Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BQ25100BYFPR PCB Footprint and Symbol
Brand Texas Instruments
Product Line Semiconductors
Subcategory Battery Chargers
Series -
Battery Chemistry Lithium Ion/Polymer
Number of Cells 1
Current - Charging Constant - Programmable
Programmable Features Current
Fault Protection Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
Charge Current - Max 250mA
Battery Pack Voltage 4.284V
Voltage - Supply (Max) 6.45V
Interface USB
Operating Temperature -5°C ~ 125°C (TJ)