BS2130F-GE2
| Part Number | BS2130F-GE2 |
| Manufacturer | Rohm Semiconductor |
| Category | Power Management ICs |
| Description | 600V HIGH VOLTAGE 3 PHASE BRIDGE |
BS2130F-GE2 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | BS2130F-GE2 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Rohm Semiconductor |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | - |
| Output Configuration | Half Bridge (6) |
| Applications | General Purpose |
| Interface | Logic |
| Load Type | Inductive, Capacitive |
| Technology | Power MOSFET, IGBT |
| Rds On (Typ) | - |
| Current - Output / Channel | 350mA |
| Current - Peak Output | - |
| Voltage - Supply | 11.5V ~ 20V |
| Voltage - Load | 600V (Max) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Features | Bootstrap Circuit |
| Fault Protection | Current Limiting, UVLO |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SOP |
Quick Inquiry
| In Stock | 443 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
