BT151-500RT,127
Part Number
BT151-500RT,127
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Category
Thyristors
Description
THYRISTOR 12A 500V TO220AB
BT151-500RT,127 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BT151-500RT,127 PCB Footprint and Symbol
Brand WeEn Semiconductors
Product Line Semiconductors
Subcategory SCRs
Series -
Voltage - Off State 500V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 15mA
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.75V
Current - On State (It (AV)) (Max) 8A
Current - On State (It (RMS)) (Max) 12.5A
Current - Hold (Ih) (Max) 20mA
Current - Off State (Max) 500µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 120A, 132A
SCR Type Standard Recovery
Operating Temperature -40°C ~ 125°C