BTS7751GNUMA1
| Part Number | BTS7751GNUMA1 |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Category | Power Management ICs |
| Description | IC BRIDGE DRIVER PAR 28DSO |
BTS7751GNUMA1 Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | BTS7751GNUMA1 PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Infineon Technologies |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Full, Half-Bridge Drivers |
| Series | TrilithIC™ |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Applications | DC Motors, General Purpose |
| Interface | Logic |
| Load Type | Inductive |
| Technology | DMOS |
| Rds On (Typ) | 45mOhm LS, 70mOhm HS |
| Current - Output / Channel | - |
| Current - Peak Output | 14A |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 42V |
| Voltage - Load | 1.8V ~ 42V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Features | Status Flag |
| Fault Protection | Open Load Detect, Over Temperature, Short Circuit, UVLO |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | P-DSO-28 |
Quick Inquiry
| In Stock | 255 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
