BUK754R3-40B,127
Part Number
BUK754R3-40B,127
Manufacturer
NXP
Category
Transistors
Description
MOSFET N-CH 40V 75A TO220AB
BUK754R3-40B,127 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BUK754R3-40B,127 PCB Footprint and Symbol
Brand NXP
Product Line Semiconductors
Subcategory FETs, MOSFETs - Single
Series TrenchMOS™
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 75A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4.3mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 69nC @ 10V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4824pF @ 25V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 254W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)