BXEB-L0560Z-50E2000-C-B3
Part Number
BXEB-L0560Z-50E2000-C-B3
Manufacturer
Bridgelux
Category
LED Lighting
Description
2000 LM COOL WHITE LINEAR MODULE
BXEB-L0560Z-50E2000-C-B3 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models BXEB-L0560Z-50E2000-C-B3 PCB Footprint and Symbol
Brand Bridgelux
Product Line Optoelectronics
Subcategory LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
Series EB Series™ Gen 2
Type LED Module
Color White, Cool
CCT (K) 5000K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength -
Configuration Linear Light Strip
Flux @ Current/Temperature - Test 2460lm (Typ)
Current - Test 700mA
Temperature - Test 25°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 19.5V
Lumens/Watt @ Current - Test 180 lm/W
Current - Max 1.4A
CRI (Color Rendering Index) 80
Viewing Angle 120°
Features -
Size / Dimension 560.00mm L x 24.00mm W
Height 6.10mm