C4BSPBX4100ZAJJ
| Part Number | C4BSPBX4100ZAJJ |
| Manufacturer | KEMET |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP FILM 1UF 5% 1.2KVDC QC TERM |
C4BSPBX4100ZAJJ Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | C4BSPBX4100ZAJJ PCB Footprint and Symbol |
| Brand | KEMET |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Film Capacitors |
| Series | C4BS |
| Capacitance | 1µF |
| Tolerance | ±5% |
| Voltage Rating - AC | 630V |
| Voltage Rating - DC | 1200V (1.2kV) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 3.3 mOhms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Rectangular Box |
| Size / Dimension | 1.673" L x 1.102" W (42.50mm x 28.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Termination | Screw Terminals |
| Lead Spacing | 1.004" (25.50mm) |
| Applications | DC Link, DC Filtering; Snubber |
| Ratings | - |
| Features | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 2571 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
