C4DEFPQ6380A8TK
| Part Number | C4DEFPQ6380A8TK |
| Manufacturer | KEMET |
| Category | Capacitors |
| Description | CAP FILM 380UF 10% 400VDC SCREW |
C4DEFPQ6380A8TK Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | C4DEFPQ6380A8TK PCB Footprint and Symbol |
| Brand | KEMET |
| Product Line | Passive Components |
| Subcategory | Film Capacitors |
| Series | C4DE |
| Capacitance | 380µF |
| Tolerance | ±10% |
| Voltage Rating - AC | - |
| Voltage Rating - DC | 400V |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 0.81 mOhms |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Radial, Can |
| Size / Dimension | 3.307" Dia (84.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.598" (66.00mm) |
| Termination | Threaded, Male |
| Lead Spacing | 1.772" (45.00mm) |
| Applications | DC Link, DC Filtering |
| Ratings | - |
| Features | Low ESL |
Quick Inquiry
| In Stock | 632 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
