CA0612KRX7R7BB223
Part Number
CA0612KRX7R7BB223
Manufacturer
Yageo
Category
Capacitors
Description
CAP ARRAY 0.022UF 16V X7R 0612
CA0612KRX7R7BB223 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CA0612KRX7R7BB223 PCB Footprint and Symbol
Brand Yageo
Product Line Passive Components
Subcategory Capacitor Networks, Arrays
Series CA
Capacitance 0.022µF
Tolerance ±10%
Voltage - Rated 16V
Dielectric Material Ceramic
Number of Capacitors 4
Circuit Type Isolated
Temperature Coefficient X7R
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0612 (1632 Metric)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)