CB3LV-3C-50M0000
Part Number
CB3LV-3C-50M0000
Manufacturer
CTS Frequency Controls
Category
Crystals, Oscillators, Resonators
Description
XTAL OSC XO 50.0000MHZ HCMOS TTL
CB3LV-3C-50M0000 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CB3LV-3C-50M0000 PCB Footprint and Symbol
Brand CTS Frequency Controls
Product Line Passive Components
Subcategory Oscillators
Series CB3LV
Base Resonator Crystal
Type XO (Standard)
Frequency 50MHz
Function Enable/Disable
Output HCMOS, TTL
Voltage - Supply 3.3V
Frequency Stability ±50ppm
Absolute Pull Range (APR) -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 40mA
Ratings -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-SMD, No Lead
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)