CD15ED500JO3
Part Number
CD15ED500JO3
Description
CAP MICA 50PF 5% 500V RADIAL
CD15ED500JO3 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CD15ED500JO3 PCB Footprint and Symbol
Series CD15
Capacitance 50pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 500V
Dielectric Material Mica
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Lead Spacing 0.232" (5.90mm)
Features General Purpose
Size / Dimension 0.449" L x 0.169" W (11.40mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max) 0.358" (9.10mm)