CD214C-F3600
Part Number
CD214C-F3600
Manufacturer
Bourns Inc.
Category
Diodes & Rectifiers
Description
DIODE GEN PURP 600V 3A SMC
CD214C-F3600 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CD214C-F3600 PCB Footprint and Symbol
Brand Bourns
Product Line Semiconductors
Subcategory Rectifiers - Single
Series -
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 600V
Current - Average Rectified (Io) 3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3V @ 3A
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr) 35ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F 45pF @ 4V, 1MHz
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AB, SMC
Supplier Device Package SMC (DO-214AB)
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C