CD5CC120JO3F
Part Number
CD5CC120JO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category
Capacitors
Description
CAP MICA 12PF 5% 300V RADIAL
CD5CC120JO3F Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CD5CC120JO3F PCB Footprint and Symbol
Brand Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product Line Passive Components
Subcategory Mica and PTFE Capacitors
Series CD5
Capacitance 12pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 300V
Dielectric Material Mica
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Lead Spacing 0.118" (3.00mm)
Features General Purpose
Size / Dimension 0.272" L x 0.110" W (6.90mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)