CDV16FF221JO3
Part Number
CDV16FF221JO3
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category
Capacitors
Description
CAP MICA 220PF 5% 1KV RADIAL
CDV16FF221JO3 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CDV16FF221JO3 PCB Footprint and Symbol
Brand Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product Line Passive Components
Subcategory Mica and PTFE Capacitors
Series CDV16
Capacitance 220pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 1kV
Dielectric Material Mica
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Lead Spacing 0.232" (5.90mm)
Features RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension 0.429" L x 0.150" W (10.90mm x 3.80mm)
Height - Seated (Max) 0.461" (11.70mm)