CDV16FF271JO3F
Part Number
CDV16FF271JO3F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Category
Capacitors
Description
CAP MICA 270PF 5% 1KV RADIAL
CDV16FF271JO3F Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CDV16FF271JO3F PCB Footprint and Symbol
Brand Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product Line Passive Components
Subcategory Mica and PTFE Capacitors
Series CDV16
Capacitance 270pF
Tolerance ±5%
Voltage - Rated 1kV
Dielectric Material Mica
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Lead Spacing 0.232" (5.90mm)
Features RF, High Q, Low Loss
Size / Dimension 0.449" L x 0.161" W (11.40mm x 4.10mm)
Height - Seated (Max) 0.469" (11.90mm)