CLU701-0304C4-403H5K2
Part Number
CLU701-0304C4-403H5K2
Manufacturer
Citizen
Category
LED Lighting
Description
COB LED 4000K 90CRI 687LM
CLU701-0304C4-403H5K2 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CLU701-0304C4-403H5K2 PCB Footprint and Symbol
Brand Citizen
Product Line Optoelectronics
Subcategory LED Lighting - COBs, Engines, Modules, Strips
Series CLU701
Type Chip On Board (COB)
Color White, Neutral
CCT (K) 4000K
Wavelength -
Configuration Square
Flux @ Current/Temperature - Test 687lm (Typ)
Current - Test 700mA
Temperature - Test 85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 9.4V
Lumens/Watt @ Current - Test 104 lm/W
Current - Max 920mA
CRI (Color Rendering Index) 90
Viewing Angle -
Features -
Size / Dimension 13.50mm L x 13.50mm W
Height -
Light Emitting Surface (LES) 6.00mm Dia