CLVTH16835IDGGREP
| Part Number | CLVTH16835IDGGREP |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Logic ICs |
| Description | IC 18BIT UNVRSL BUS TXRX 56TSSOP |
CLVTH16835IDGGREP Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | CLVTH16835IDGGREP PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Universal Bus Functions |
| Series | 74LVTH |
| Logic Type | Universal Bus Driver |
| Number of Circuits | 18-Bit |
| Current - Output High, Low | 32mA, 64mA |
| Voltage - Supply | 2.7V ~ 3.6V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 56-TSSOP |
Quick Inquiry
| In Stock | 323 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
