CM200EXS-34SA
Part Number
CM200EXS-34SA
Manufacturer
Powerex Inc.
Category
Transistors
Description
IGBT 1700V 200A 2000W MODULE
CM200EXS-34SA Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CM200EXS-34SA PCB Footprint and Symbol
Brand Powerex Inc.
Product Line Semiconductors
Subcategory IGBTs - Modules
Series -
IGBT Type -
Configuration Single
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 1700V
Current - Collector (Ic) (Max) 200A
Power - Max 2000W
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.7V @ 15V, 200A
Current - Collector Cutoff (Max) 1mA
Input Capacitance (Cies) @ Vce 35nF @ 10V
Input Standard
NTC Thermistor Yes
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)