CM3440Z171R-10
Part Number
CM3440Z171R-10
Manufacturer
Laird-Signal Integrity Products
Category
Filters
Description
CMC 20A 2LN 170 OHM SMD
CM3440Z171R-10 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CM3440Z171R-10 PCB Footprint and Symbol
Brand Laird-Signal Integrity Products
Product Line Passive Components
Subcategory Common Mode Chokes
Series CM
Filter Type Power Line
Number of Lines 2
Impedance @ Frequency 170 Ohms @ 100MHz
Inductance @ Frequency -
Current Rating (Max) 20A
DC Resistance (DCR) (Max) 1 mOhm
Voltage Rating - DC -
Voltage Rating - AC -
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Ratings -
Approvals -
Features -
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.435" L x 0.335" W (11.05mm x 8.51mm)
Height (Max) 0.413" (10.49mm)