CPC7692BCTR
| Part Number | CPC7692BCTR |
| Manufacturer | IXYS Integrated Circuits Division |
| Category | Interface ICs |
| Description | IC SWITCH LCAS PROT SCR 16-SOIC |
CPC7692BCTR Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | CPC7692BCTR PCB Footprint and Symbol |
| Brand | IXYS Integrated Circuits Division |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Telecom |
| Series | - |
| Function | Switch |
| Interface | - |
| Number of Circuits | 1 |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Current - Supply | 1.3mA |
| Power (Watts) | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
Quick Inquiry
| In Stock | 134 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
