CPV362M4U
| Part Number | CPV362M4U |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Category | Transistors |
| Description | IGBT SIP MODULE 600V 3.9A IMS-2 |
CPV362M4U Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | CPV362M4U PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Vishay Semiconductor Diodes Division |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | IGBTs - Modules |
| Series | - |
| IGBT Type | - |
| Configuration | Three Phase Inverter |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 600V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 7.2A |
| Power - Max | 23W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 1.95V @ 15V, 7.2A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 250µA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 0.53nF @ 30V |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 19-SIP (13 Leads), IMS-2 |
| Supplier Device Package | IMS-2 |
Quick Inquiry
| In Stock | 451 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
