CQ220-12D
Part Number
CQ220-12D
Manufacturer
Central Semiconductor Corp
Category
Thyristors
Description
TRIAC 12A TO-220
CQ220-12D Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CQ220-12D PCB Footprint and Symbol
Brand Central Semiconductor Corp
Product Line Semiconductors
Subcategory TRIACs
Series -
Triac Type Internally Triggered
Voltage - Off State 400V
Current - On State (It (RMS)) (Max) 12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 2.5V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) -
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 50mA
Current - Hold (Ih) (Max) 25mA
Configuration Single
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)