CTD1X1005AXXX
| Part Number | CTD1X1005AXXX |
| Manufacturer | Carlo Gavazzi Inc. |
| Category | Transformers |
| Description | CURRENT TRANSFORMER 100A |
CTD1X1005AXXX Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | CTD1X1005AXXX PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Carlo Gavazzi Inc. |
| Product Line | Power |
| Subcategory | Current Sense Transformers |
| Series | - |
| Frequency Range | 48Hz ~ 62Hz |
| Type | Non-Invasive (Split Core) |
| Current Rating (Amps) | 300A |
| Inductance | - |
| ET (Volt-Time) | - |
| Turns Ratio - Primary:Secondary | - |
| Current Ratio | - |
| DC Resistance (DCR) | - |
| Ratings | - |
| Mounting Type | DIN Rail, Panel |
| Size / Dimension | 1.811" L x 1.732" W (46.00mm x 44.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.567" (65.20mm) |
| Termination Style | - |
Quick Inquiry
| In Stock | 399 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
