CVCO55CC-0895-0950
Part Number
CVCO55CC-0895-0950
Manufacturer
Crystek
Category
Crystals, Oscillators, Resonators
Description
VCO 922.5MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7
CVCO55CC-0895-0950 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CVCO55CC-0895-0950 PCB Footprint and Symbol
Brand Crystek
Product Line Passive Components
Subcategory Voltage Controlled Oscillators (VCOs)
Series CVCO55
Frequency Range 895 ~ 950MHz
Frequency - Center 922.5MHz
Voltage - Supply 5V
Tuning Voltage (VDC) 0.3V ~ 4.7V
2nd Harmonic, Typ (dBc) -15
Icc Max 43mA
Pushing (MHz/V) 0.1 (Typ)
Power (dBm) -5.0 ±2
Phase Noise Typ (dBc/Hz) -114
Operating Temperature -30°C ~ 70°C
Package / Case 16-QFN, Variant
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height 0.220" (5.59mm)