CVCO55CC-1700-1700
Part Number
CVCO55CC-1700-1700
Manufacturer
Crystek
Category
Crystals, Oscillators, Resonators
Description
VCO 1700MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7MM
CVCO55CC-1700-1700 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CVCO55CC-1700-1700 PCB Footprint and Symbol
Brand Crystek
Product Line Passive Components
Subcategory Voltage Controlled Oscillators (VCOs)
Series CVCO55
Frequency Range -
Frequency - Center 1700MHz
Voltage - Supply 5V
Tuning Voltage (VDC) 0.3V ~ 4.7V
2nd Harmonic, Typ (dBc) -15
Icc Max 25mA
Pushing (MHz/V) 1
Power (dBm) 2.5 ±2.5
Phase Noise Typ (dBc/Hz) -120
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case 16-QFN, Variant
Size / Dimension 0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Height 0.220" (5.59mm)