CVMEH22501AMDGGREP
| Part Number | CVMEH22501AMDGGREP |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Logic ICs |
| Description | IC UNIVERSAL BUS TXRX |
CVMEH22501AMDGGREP Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | CVMEH22501AMDGGREP PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | Universal Bus Functions |
| Series | 74VMEH |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver |
| Number of Circuits | 8-Bit and Dual 1-Bit |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA; 48mA, 64mA |
| Voltage - Supply | 3.14V ~ 3.45V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) |
| Supplier Device Package | 48-TSSOP |
Quick Inquiry
| In Stock | 481 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
