DAC1280IPW
| Part Number | DAC1280IPW |
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Category | Data Converter ICs |
| Description | IC DAC SEISMIC MONITOR 16TSSOP |
DAC1280IPW Specifications
| RoHS | No RoHS Information |
| EDA/CAD Models | DAC1280IPW PCB Footprint and Symbol |
| Brand | Texas Instruments |
| Product Line | Semiconductors |
| Subcategory | ADCs/DACs - Special Purpose |
| Series | - |
| Type | DAC |
| Number of Channels | 1 |
| Resolution (Bits) | - |
| Sampling Rate (Per Second) | - |
| Data Interface | Serial |
| Voltage Supply Source | Analog and Digital, Dual ± |
| Voltage - Supply | ±2.5V, 5V, 1.8V ~ 3.3V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
Quick Inquiry
| In Stock | 189 - More on Order |
| Quote Limit | No Limit |
| Lead-Time | To be Confirmed |
| Minimum | 1 |
Please fill out the form below. We will contact you as soon as possible.
Add to cart
You can first add the current product to the shopping cart and then make a one-time inquiry.
