DBN-5R5D104T
Part Number
DBN-5R5D104T
Manufacturer
Elna America
Category
Capacitors
Description
CAP 100MF -20% +80% 5.5V T/H
DBN-5R5D104T Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models DBN-5R5D104T PCB Footprint and Symbol
Brand Elna America
Product Line Passive Components
Subcategory Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Series DBN
Capacitance 100mF
Tolerance -20%, +80%
Voltage - Rated 5.5V
ESR (Equivalent Series Resistance) 25 Ohm @ 1kHz
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 70°C
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.531" Dia (13.50mm)
Height - Seated (Max) 0.295" (7.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 70°C