DGH305Q2R7
Part Number
DGH305Q2R7
Manufacturer
Illinois Capacitor
Category
Capacitors
Description
CAPACITOR 3F -10% +30% 2.7V TH
DGH305Q2R7 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models DGH305Q2R7 PCB Footprint and Symbol
Brand Illinois Capacitor
Product Line Passive Components
Subcategory Electric Double Layer Capacitors (EDLC), Supercapacitors
Series DGH
Capacitance 3F
Tolerance -10%, +30%
Voltage - Rated 2.7V
ESR (Equivalent Series Resistance) 80 mOhm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 65°C
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 65°C