DS1073M-80
Part Number
DS1073M-80
Manufacturer
Maxim Integrated
Category
Clock & Timer ICs
Description
IC OSC DUAL FX FREQ 80MHZ 8-DIP
DS1073M-80 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models DS1073M-80 PCB Footprint and Symbol
Brand Maxim Integrated
Product Line Semiconductors
Subcategory Programmable Timers and Oscillators
Series EconOscillator™
Type Oscillator, Fixed Frequency (Dual)
Count -
Frequency 80MHz
Voltage - Supply 2.7V ~ 3.6V
Current - Supply 25mA
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Package / Case 8-DIP (0.300", 7.62mm)