DS1110S-75+
Part Number
DS1110S-75+
Description
IC DELAY LINE 10TAP 75NS 16SOIC
DS1110S-75+ Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models DS1110S-75+ PCB Footprint and Symbol
Brand Maxim Integrated
Product Line Semiconductors
Subcategory Delay Lines
Series -
Number of Taps/Steps 10
Function Nonprogrammable
Delay to 1st Tap 7.5ns
Tap Increment 7.5ns
Available Total Delays 75ns
Number of Independent Delays 1
Voltage - Supply 4.75V ~ 5.25V
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)