ECH-U1C101GX5
Part Number
ECH-U1C101GX5
Manufacturer
Panasonic Electronic Components
Category
Capacitors
Description
CAP FILM 100PF 2% 16VDC 0603
ECH-U1C101GX5 Specifications
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ECH-U1C101GX5 PCB Footprint and Symbol
Brand Panasonic Electronic Components
Product Line Passive Components
Subcategory Film Capacitors
Series ECH-U(X)
Capacitance 100pF
Tolerance ±2%
Voltage Rating - AC -
Voltage Rating - DC 16V
Dielectric Material Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) 0.033" (0.85mm)